Zadzwoń teraz: 
+48 34 314 03 10
801 90 00 88
A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:

1. Definicja platformy schodowej

2. Platforma schodowa tor prosty

3. Platforma schodowa tor krzywoliniowy

4. Istotne wymiary

5. Montaż platformy schodowej

6. Montaż do ściany / montaż na słupkach samonośnych - wymiary

7. Zasilanie w platformach schodowych

8. Najazd boczny plaformy schodowej

9. Stromy start platformy przyschodowej

10. Wymiary podestów platform przyschodowych

11. Zabezpieczenia platformy schodowej

12. Wyposażenie dodatkowe platform przyschodowych

13. Czy mogę zainstalować platformę przyschodową w swoim domu?

14. Dofinansowanie do platform przyschodowych i wind dla niepełnosprawnych

 

1. Definicja platformy schodowej

Platforma schodowa to urządzenie zainstalowane na stałe, służące do przenoszenia wzdłuż schodów osób na wózkach.

windy schodowe

 

2. Platforma schodowa tor prosty

Platformy schodowe na szynie prostej pokonują różnicę jednego biegu schodowego. Urządzenia przeznaczone są do schodów prostych bez półpięter.

 

windy schodowe windy schodowe

3. Platforma schodowa tor krzywoliniowy

Platformy schodowe na torze krzywoliniowym pokonują różnicę wysokości dwóch i więcej biegów schodowych. Urządzenia schodowe przeznaczone są do schodów, których konstrukcja wymaga zastosowania szyny krzywoliniowej (zakręt 90°, 180° lub niestandardowy, wygięcie w pionie lub w poziomie).


windy schodowe windy schodowe

4. Istotne wymiary

Platforma dla niepełnosprawnych potrzebuje 1,3m miejsca przed schodami na swobodny parking i rozłożenie podestu. Mnimalna szerokość biegu schodowego dla wjazdu i zjazdu jakie posiada ta platforma schodowa to 1,1m. W przypadku toru krzywoliniowego wymiary spocznika dla swobodnego zakrętu platformy schodowej powinny być nie mniejsze niż 1m x 2m.
Ze względu na indywidualną charakterystykę miejsc oraz możliwość zastosowania dodatkowych rozwiązań, powyższe dane służą jako pomoc a nie szywne wytyczne.


5. Montaż platformy schodowej

Montaż platform dla niepełnosprawnych może być rozwiązany na trzy sposoby: bezpośrednio do ściany nośnej, na słupkach samonośnych do stopni schodów oraz częściowo do ściany a częściowo na słupkach do schodów.

windy schodowe windy schodowe windy schodowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Montaż do ściany / montaż na słupkach samonośnych - wymiary

                  Montaż do ściany                        Montaż na słupkach samonośnych    
Szerokość zamontowanej szyny  12 cm 18 cm
Szerokość złożonego urządzenia 30 cm 36 cm

 

7. Zasilanie w platformach schodowych

Platforma schodowa na szynie prostej wyposażona jest w akumulatory, których ładowanie odbywa się na dolnym lub górnym przystanku (w zależności od instalacji punktu ładowania). Platforma pracuje przy zasilaniu napięciem 230V. Platforma schodowa na torze krzywoliniowym nie posiada akumulatorów i jest bezpośrednio podłączona do zasilania 230V lub 400V.

 

8. Najazd boczny na platformie przyschodowej

Podest platformy dla niepełnosprawnych wyposażony jest w 2 rampy najazdowe - jedna z przodu i jedna z tyłu. Umożliwiają one wjazd wózkiem na platformę z pozycji na wprost. Najazd boczny to trzecia rampa przy podeście, zainstalowana z boku. Zamawiana jest gdy nie ma możliwości wjazdu na wprost na podest  (zbyt mała ilość miejsca, ściana, drzwi).

windy schodowe

 

9. Stromy start platformy przyschodowej

W przypadku gdy mamy bardzo mało miejsca na zaparkowanie platformy dla niepełnosprawnych przed schodami możemy spróbować zastosować "stromy start". Jest to specjalna modyfikacja - wygięcie szyny na dolnym odcinku. Zastosowanie stromego startu platformy przyschodowej może rozwiązać problem ograniczonej przestrzeni na dolnym przystanku - mniej niż 1,3m parkingu przed schodami.

windy schodowe

10. Wymiary podestów platform przyschodowych

Standardowe wymiary platform schodowych [szerokość x długość mm]  DELTA i OMEGA to 700x750; 750x850; 800x900; 800x1000; 750x800; 900x1000. Dla platform z manualnym rozkładaniem/składaniem możliwy jest praktycznie każdy wymiar. Jest to jednak uzależnione od możliwości konstrukcyjnych.

 

11. Zabezpieczenia urządzenia

Platformy dla niepełnosprawnych wyposażone są w szereg elementów bezpieczeństwa dla osoby transportowanej. Do najważniejszych należą: barierki zabezpieczające przed zjechaniem z podestu, antypoślizgowa podłoga, przycisk awaryjny STOP oraz aktywna podłoga - system przeciwzgnieceniowy.

 

12. Wyposażenie dodatkowe platform przyschodowych

Opcje dodatkowego wyposażenia i modyfikacji nadają urządzeniom elastyczności przez co są określane synonimem mobilności dla życia bez barier. Do dodatkowego wyposażenia i modyfikacji zaliczyć można rozkładane krzesełko na platformie (możliwość transportu osób w pozycji siedzącej), najazd boczny, niestandardowy wymiar podestu, wykonanie ze stali nierdzewnej, malowanie szyny i powierzchni roboczej na dowolny kolor z palety RAL, pokrowiec na platformę schodową.

 

 13. Czy mogę zainstalować platformę w swoim domu?

Platformy przyschodowe instalowane są w miejscach publicznych, instytucjach państwowych, blokach mieszkaniowych i również w domach prywatnych. Jeżeli są Państwo zainteresowani instalacją platformy przyschodowej prosimy o kontakt, nasi przedstawiciele w ramach darmowych wizji lokalnych pomogą stworzyć projekt rozwiązania montażu platformy przyschodowej.

 

14. Dofinansowanie do platform przyschodowych i wind dla niepełnosprawnych

Zakup i montaż urządzeń dźwigowych dla niepełnosprawnych może być współfinansowany ze środków PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych - wszelkich utrudnień występujących w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Likwidacja barier polega na przystosowaniu mieszkania/domu/budynku do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej poprzez montaż takich urządzeń jak platforma przyschodowa, winda schodowa, winda dla niepełnosprawnych, podnośnik platformowy, podnośnik sufitowy, schodołaz.

Uzyskanie dofinansowania następuje na pisemny wniosek złożony odpowiednio do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Wysokość dofinansowania jest równa do 95% wartości inwestycji lub wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Kolejnym rozwiązaniem, poza środkami z PFRON jest pozyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych - Urzędu Miasta, Urzędu Gminy, Spółdzielni lub działającym Fundacji, które również posiadają środki na pomoc osobom niepełnosprawnym.

Załącznikiem wymaganym przy składaniu wniosków o dofinansowanie jest kosztorys i oferta cenowa na rozwiązanie z zastosowaniem konkretnego urządzenia.

Platformy przyschodowe DELTA
- tor prosty

windy schodowe

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych po torze prostym pokonują różnicę jednego biegu schodowego. Platformy przyschodowe "parkują" na wprost schodów.Więcej

Platformy przyschodowe OMEGA i STRATOS - tor krzywoliniowy

windy schodowe

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych po torze krzywoliniowym mają zastosowanie przy schodach wielobiegowych lub schodach prostych z półpiętrami. Tor jazdy może mieć dowolny kąt wygięcia szyny - 90°, 180° lub niestandardowy.Więcej

Kontakt

Jurajska Fabryka Wind Kaczmarczyk Spółka Jawna
ul. Koksowa 6 AB
42-202 Częstochowa
tel./fax: +48 343140310, biuro@fabrykawind.pl

  • NIP: 5732847661
  • KRS: 0000490001
  • REGON: 243435020

Polityka prywatności - RODO - Polityka Bezpieczeństwa (klik)

Zapytanie

Prosimy o wypełnienie formularza- zadanie pytania... Odpowiemy niezwłocznie!!!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich d...Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przygotowania oferty, złożenia zamówienia, otrzymania informacji przez LIFT PLUS PL Kaczmarczyk Spółka Jawna z siedzibą we Wrzosowej, przy ul. Strażacka 33, NIP 5732847661, REGON: 243435020, KRS: 0000490001 na podstawie art. 6-7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przygotowania oferty, złożenia zamówienia, otrzymania informacji przez LIFT PLUS PL Kaczmarczyk Spółka Jawna z siedzibą we Wrzosowej, przy ul. Strażacka 33, NIP 5732847661, REGON: 243435020, KRS: 0000490001 na podstawie art. 6-7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.
Captcha